Вакансия Senior (Scala) Developer

3000 ₴
Тип объявления: работа
Компания: Antal
Город: Харьков
Категория: Программирование
Занятость: Полная
График работы: Удаленная работа
Размещена: 15 янв. 2021
Требования к соискателю
Образование: Высшее
Опыт работы: Более 6 лет
Возраст: Не имеет значения
Пол: Не має значення
Водительские права: Не має значення
Иностранные языки: Английский - В совершенстве
Описание вакансии
  •  Engineering team of mobile media company with global reach, combining programmatic, big data, research and digital media into a powerful platform is looking for Senior (Scala) Developer
  • Requirements:
  •  3+ years of applying principles, standard methodologies and trade-offs of schema design to various types of database systems: relational (e.g. Oracle, MSSQL, Postgres, MySQL) and in-memory (e.g. Redis, Memcached, VoltDB). Understanding data manipulation principles. Knowledge of NoSQL systems (e.g. Aerospike, HBase, Cassandra, MongoDB) working experience with GIT, testing strategies, monitoring “build it to last” attitude. We are looking for developers who can build scalable code that will outlast that box of cup-o-noodles on your top shelf.
  • Responsibilities:
  • build new products and features as well as maintain, monitor and upgrade the existing ones, mainly on our real-time bidding platform, in collaboration with a cross-functional international engineering team

Контактные данные
Выберите резюме для отправки
Прикрепить
Формат файлов: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас нет аккаунта, зарегистрируйтесь.
+ Сопроводительное письмо
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
Adraba Limited Technologies Киев
Nortvus Борисполь, Киевская область