Вакансія Java Developer

Тип оголошення: робота
Компанія: Szybka gotowka
Місто: Киев
Категорія: Информационные технологии
Зайнятість: Повна
Графік роботи: Повний день
Розміщена: 1 черв. 2020
Вимоги до претендента
Освіта: Будь-яка освіта
Досвід роботи: Від 1 до 3х років
Вік: Не имеет значения
Стать: Не имеет значения
Водійські права: Не имеет значения
Опис вакансії

Szybka Gotowka is a friendly and dynamic team with many years of experience in leading European banks and financial institutions.

Our team is working on providing existing loan products and developing new products in the field of financial services using advanced technologies. Our specialists have a deep knowledge of internal financial processes and are able to realize interesting solutions. We always think about our customers and provide them with simple, clear and reliable products.

What kind of specialist we are looking for:

  • Good knowledge of Java Core and experience 1+ years;
  • Experience with relational databases (Postgres, MySQL, etc) and SQL;
  • Spring Framework (IOC, MVC, Security, Transactions, Data,etc);
  • ORM, JPA (Hibernate);
  • REST, SOAP understanding;
  • Experience with tools: Git, Jira, Maven.

Will be a plus:

  • Java 8 experience (Stream API);
  • Knowledge of UNIX/Linux as a developer;
  • Skills in agile methods of software development;
  • Experience with J2EE application servers (Weblogic, JBoss are preferable);
  • Knowledge of Build Tools such as Gradle;
  • Familiarity with CI/CD principles;
  • Experience with Docker, Selenium;
  • Camunda BPM;
  • NoSql data modelling with hand-on experience on one of NoSql DB — MongoDB, Hbase, etc.

Working conditions:

  • Convenient location of the office (m. Ploshcha Lva Tolstogo / m. Palats Sporta in walking distance);
  • Guaranteed paid leave and sick leave;
  • Friendliness of colleagues and willingness to help;
  • Game zone in the office.

Schedule:

  • 40-hour working week (8-hour working day);
  • the beginning of the working day: 10.00;
  • End of the working day: 19.00.

Social package:

  • annual paid vacation;
  • paid sick leave.

Please send your CV with the desired salary level.

Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
Про роботодавця
  Szybka Gotowka – площадка онлайн-кредитования, занимающая лидирующие позиции на рынке Польши. За годы работы она помогла получить быструю финансовую помощь десяткам тысяч клиентов. Szybka ... читати детальніше
Platin Джанкой
IESF Group Киев
Monomi Київ
Match-Trade Technologies S.P. Z.O.O Киев