Вакансія Technical lead (DevOps)

Тип оголошення: робота
Компанія: UNi-OPS
Місто: Киев
Вулиця місця роботи: Remote
Категорія: Информационные технологии
Зайнятість: Дистанційна
Графік роботи: Дистанційна робота
Розміщена: 31 трав. 2021
Вимоги до претендента
Освіта: Не имеет значения
Досвід роботи: Не имеет значения
Вік: Не имеет значения
Стать: Не має значення
Водійські права: Не має значення
Іноземні мови: Англійська - Середній
Опис вакансії

Start: ASAP

Duration: probably around 3 months

Remote: yes

Project location: Poland

The Project:

CNS (Cloud Native Suite) – the purpose is to create an app for the client to be able to transfer the services to the cloud. The infrastucture is ready so now they focus on OpenShift implementation for different platforms (AWS, Azure and VMware), They will also work on Devops parts such as Jenkins, Tectom, Red Hat Container, Ansible

Key Accountabilities:

· IT Design & Development

· Project Management. Controls costs, quality and time within the scope of project management.

· Process Improvement. Suggests and implements proposals for process improvements within projects.

· Acts as a technical advisor for development, service, sales and supplier

· Provides development support during lifecycle of complex modules, products and solutions.

· Evaluates technical trends, suggests innovative product ideas etc.

· Documentation

· Maintenance

· Knowledge Sharing

Requirements:

· Very good knowledge and experience with containers (Docker, Cri-O etc.),

· Hands on experience in container orchestration (OpenShift, Kubernetes),

· Proficiency in Linux OS

· Good knowledge about virtualization, network and protocols

· Good knowledge and hands on experience with Jenkins, CI/CD, GIT, Data Storage

· Other technical, IT skills and programming languages will be also taken into consideration

· Good English

Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
DMS Solutions Co Украина, Киев
SAP Украина, Киев
АНКОР в Украине Украина, Киев
SoftServe Украина, Харьков