Вакансія Environment artist

Тип оголошення: робота
Компанія: Skillers
Місто: Киев
Категорія: Программирование;3-D графика;Информационные технологии
Зайнятість: Повна
Графік роботи: Повний день
Розміщена: 9 лют. 2018
Вимоги до претендента
Освіта: Не имеет значения
Досвід роботи: Від 3х до 6 років
Вік: Не имеет значения
Стать: Не имеет значения
Водійські права: Нет
Іноземні мови: Арабский - Средний
Опис вакансії

The game development company, which develops a new AAA MMO game is looking for a competent Environment Artist who wants to participate in creation of high quality game product with their experienced large team in Kyiv.

THE ROLE:

As an Environment Artist,  you will be responsible for creating exciting and believable artwork, creating and texturing environment assets for the new revolutionary 3D shooter.

WHAT YOU SHOULD HAVE:

  • 3+ years of experience in game development as 3D Artist;
  • Deep knowledge of 3D modeling software (3D studio Max or/and Maya);
  • At least one shipped product as Environment Artist;
  • Proven experience to follow up art direction making various environment assets (props, building, vegetation etc.).
  • Ability to read and write documentation in English (at least Intermediate level);
  • Passion for making top quality games.

WOULD BE A PLUS:

  • Proven knowledge of Substance Designer/Painter;
  • Traditional/digital painting skills;
  • Experience of working on first-person shooters;
  • Knowledge of major game engine (CryEngine, Unreal, Unity or similar).

COMPANY OFFERS:

  • Competitive salary based on USD rate;
  • Social benefits package (compensation for gym, swimming pool, 28-days paid vacation etc.);
  • Medical insurance;
  • English courses;
  • Comfortable workplace and convenient office location;
  • Great team culture (corporate events and team building).
Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
Про роботодавця
Some facts about us: - one of the oldest agencies in Ukraine specializing solely in IT/Telecom recruitment - successfully placed candidates across Ukraine and abroad (Germany, China, Sweden, the US ... читати детальніше
Shadow Masters Украина, Львов
Frogwares Украина, Киев
Cтудия Dragon-Fly Украина, Киев, Московский проспект, а
Minexsystems Украина, Киев
Game Labs, Inc Київ